Повеќенаменските спрејови се како нож на швајцарската армија во вашиот плакар за чистење:

Можете да ги користите на повеќето површини како дезодоранс за простор, бришејќи нечистотија, прашина и враќајќи сјај.

За да направите домашен спреј за чистење на свеж мирис, ќе ви требаат:

  • 1/4 кора од цитрус (лимон, портокал …)
  • Оцет
  • Вода
  • Течен сапун без мирис

Подготовка:

Наполнете една четвртина од теглата со остатоци од кора од лимон (можете да користите мешавина од цитрус, лимон, портокал, грејпфрут или што било друго што јадете).

Потоа наполнете ја теглата до самиот врв со оцет, ставете го капакот на теглата и ставете го на сончево место да стои две или повеќе недели.

Исцедете го оцетот и компостот.

Истурете 1/2 чаша цитрусен оцет внесен во вашето омилено шише со спреј, додадете 1 чаша вода и лажичка течен сапун.

Откако ќе го свртите капакот, добро протресете го шишето.

Можете да користите чистење на цитрус на која било површина, освен на површини од природен камен.

Само протресете пред употреба, прскајте го на избраната површина и избришете го со крпа или крпа од микрофибер.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Лекции по личносен раст: Како секој ден да станувате подобри
Следната статијаБрачен терапевт: Совети како да го сочувате бракот?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде