Нарцисоидни родители

Во индивидуалистичките општества, нарцисоидноста е честа појава. Некои психолози и тренери по личен развој нарцисоидноста дури ја третираат и како тип на дисфунцкионалност бидејќи...

Почина најпознатиот чешки писател Милан Кундера

Почина познатиот чешки писател Милан Кундера, автор на „Неподносливата леснотија на постоењето“, „Шеги“, „Книгата за смеата и заборавањето“ и други книжевни ремек-дела. Имаше 94 години....

Што може да се научи од носот на домашната мачка

Гасниот хроматограф, сеприсутен научен инструмент кој се користи за одвојување и анализа на различни гасови, може многу да научи од носот на мачката, се...

Античка ДНК ги поддржува усните традиции на свахили

НАСЛЕДСТВОТО НА средновековната цивилизација свахили е извор на извонредна гордост во Источна Африка, како што се гледа во нејзиниот јазик како официјален јазик на...

Kружни градини во Сахара. Еве зошто…

Сенегалските земјоделци се на пат да изградат свој Кинески ѕид - но нивниот ќе биде малку по-необичен. Ќе биде целосно зелен. Доколку летате над градот...

Легендарната рок група „Леб и сол“ летово ќе одржи низа концерти пред балканската публика

Групата „Леб и сол“ летово ќе настапува пред црногорската публика. Закажани се концерти во Подгорица и Будва, а непосредно пред настапот на најпознатата македонска...

Промовирана книгата „Далечeн брег“ на Катерина Серфимовска – роман посветен на љубовта

Романот „Далечен брег“ е најновата книга на Катерина Серафимовска, позната како авторка на книгите „Забранет поглед“, „Насмевка со цимет“, „Поглед полн синило“, „Небото над...

Предавање на проф. д-р Сефиданис на тема: ВИ од датотека до дигитална свест на...

Денеска со почеток во 15.00 часот на Универзитетот Св. Апостол Павле во Охрид, ќе се одржи предавање на тема: Вештачка интелигенција - од датотека...

Утре на ПМФ ќе се одржи омаж посветен на најзначајните македонски етнолози: Милош Константинов,...

На 31ви Мај (среда) со почеток во 11 часот во просториите на Природно-математичкиот факултет во Скопје, институтот за етнологија и антропологија организира омаж за...

Вечерва во Музеј на град Скопје ќе се помовира книгата „Денот кога заборавивме да...

Вечерва со почеток во 19.00 часот во археолошката сала при Музеј на град Скопје ќе се одржи промоција на збирката научнофанстастични раскази „Денот кога...
7,849FansLike
262SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!