Вашето тело е колонизирано од скоро 40 трилиони бактерии – тоа тежи скоро 250 грама – и истражувачите започнаа да ги откриваат сите улоги што ги играат во тоа како се чувствувате. Овие микроби – колективно познати како ваш микробиом – се поврзани со многу аспекти на здравјето, вклучително и со здравото црево.

Додека научниците како др. Џек Гилберт, основач на американскиот проект за црево, не знаат точно кои видови ви помагаат со што, тие знаат дека имањето што повеќе видови микроби е поврзано со подобро здравје – вклучително и подобрено расположение, фитнес перформанси и закрепнување, и здравјето на срцето, како и подобар имунолошки систем и подобрени резултати од третманот со рак. Тој ни кажа што прави за да го заштити и зајакне својот микробиом, внатре и надвор од цревата.

Јадете 20 различни видови на растенија неделно

Секоја недела, јадам храна од најмалку 20 различни растенија. Звучи како многу, но јас сум во можност да спакувам еден куп артикли во моите утрински пијалаци или салати за ручек. Растенијата не се ограничени на овошје и зеленчук. Гравот, оревите и интегралните житарки исто така се сметаат – тие едноставно мора да растат надвор од земјата. Мојот истражувачки тим и јас дојдовме до тој број откако испрашавме повеќе од 15,000 луѓе за тоа што јаделе за една недела; оние кои конзумирале храна од повеќе од 20 растенија имале поголема разновидност на микроби и помалку лоши бактерии во цревата. Разновидноста се чини дека е важна кога станува збор за тоа колку добро работи вашиот микробиом за вас.

Не си правете стрес во обидот да јадете многу ферментирана храна

Не користам многу ферментирана храна, како што се грчки јогурт, кисела зелка и комбуха. Додека тие обезбедуваат корисни бактерии (пробиотици), јас ги покривам базите со тоа што ќе добијам растителна разновидност во мојата исхрана. Освен тоа, не секој може да толерира млечни производи, и многу често тие содржат додатоци како шеќер. Шеќерот ги храни лошите бактерии кои можат да предизвикаат воспаление.

Стратешки измијте го телото

Моето правило е да ги мијам пазувите и гениталиите. Остатокот од нашата кожа содржи добри бактерии кои пак се измиваат со сапун. Јас не користам антибактериски сапуни – дури и за време на оваа пандемија – за да не промовирам отпорност на микроби. Ги мијам рацете со топла вода и обичен сапун и користам средства за дезинфекција на база на алкохол кога сум надвор.

Прескокнете ги пробиотичките додатоци

Ова може да биде изненадување, но јас не земам пробиотици. Постојат истражувања за да се поткрепат тврдењата дека тие можат да им помогнат на луѓето со депресија, синдром на нервозно дебело црево или егзема, но има многу малку докази дека тие ќе го променат цревниот цут на просечна здрава личност. И јас не пијам пробиотици. Добрите микроби ги внесувате во цревата од различноста базирана на храна.

Ставете ги рацете во нечистотија

Се верува дека малку нечистотија помага во обука на имунитетниот систем на децата да се спротивстави на штетните бактерии. Мислам дека како возрасни, можеме да ги „едуцираме“ нашите системи ставајќи ги рацете во земја. Микробите од почвата влегуваат преку кожата и честичките што ги вдишуваме. Обожавам да работам во мојата градина и да берам авокадо, портокали и смокви, кои ми одат во смути за крајна победа.