Го обожуваа насекаде низ светот, а неговата песна „La Boheme“ беше една од најпрепознатливите принтови на шансон за сите времиња. Неговите песни ги изведоа Лучијано Павароти, Андреа Бочели, Реј Чарлс, Френк Синатра, а освен со музика, тој се занимаваше и со глума, па сними повеќе од 60 филмови.

Познатиот француски пејач, композитор и актер Шарл Азнавур ќе остане запаметен по неговиот уникатен тенор кој со леснотија ги постигнува најдлабоките и најтешките тонови и по меланхоличната боја на неговиот глас. Играше во над 60 филмови, компонираше околу 1.000 песни и продаде над сто милиони плочи.

Роден во Париз од ерменски родители како Шахнур Варинаг Азнавурјан, тој често беше нарекуван француска верзија на Френк Синатра. Неговата кариера траеше повеќе од 80 години, а започна кога тој имаше девет години.

Си-Ен-Ен го прогласи за „Забавувач на векот“ во 1998 година, а во 2017 година доби ѕвезда на Холивудскиот тротоар на славните.

Татко ми беше посветен на неговата музика. Тој беше исклучително вреден човек. Како композитор и како толкувач. Меѓу другото, филмот го покажува контекстот на времето во кое тој создал, во кое луѓето сè уште биле во можност да сонуваат и имале надеж дека ќе дојде уште поубав, подобар и побезбеден период за човештвото.

Чарлс донесе нешто ново на светот преку неговата музика. Сентимент полн со надеж, кој, меѓу другото, го исполнуваше ерменското музичко наследство и талентот за пишување loveубовни песни ‘, рече Миша Азнавур и додаде дека публиката сепак ја обожава музиката на неговиот татко затоа што тој пишувал за љубовта на вистински начин, пренесува Блиц.

Пееше за претседатели, папи и кралски семејства, како и на бројни хуманитарни настани.

Неговите песни се базираат на искуството да растат во семејство на имигранти. Тој исто така пишуваше за разни табуа, како и за бракот, хомосексуалноста, машкото изразување на емоции.

Тој беше и политички активен, па, меѓу другото, во 1992 година, за време на претседателските избори во Франција, ги повика луѓето да му пеат јавно на Марсеј – во знак на протест против кандидатот на десницата Жан Мари Ле Пен.

Исто така, Азнавур се бореше напорно за заштита на авторските права на уметници, автори и композитори.