дома животен стил Храна која содржи најмногу железо и витамини неопходни за негова апсорција и...

Храна која содржи најмногу железо и витамини неопходни за негова апсорција и намирници кои секојдневно треба да ги јадат луѓе склони кон анемија

74
0

Кршливи нокти, замор, губење на апетит и раздразливост се некои од знаците на кои треба да обрнете внимание. Анемијата може да се третира, но и да се спречи на неколку начини.

Од суштинско значење е да се зголеми внесувањето на железо во храната, пред да се прибегне кон додатоци во исхраната.

Покрај живината и мешунките, треба да јадете доволни количини овошје богато со витамин Ц затоа што помага во апсорпција на железо во организмот.

Пиперките, портокалите, спанаќот, киви содржат најмногу витамин Ц, но најдобриот природен лек за анемија, посочуваат нутриционистите, е калинка. Покрај тоа што е богатa со витамин Ц, тaa е богат и со железо и минерали.

Šipak, voće, zdravlje

Друга храна што е на врвот на листата борци против анемија е цвеклото. Го чисти телото, носи кислород и го зголемува внесот на железо. Содржи супстанции кои учествуваат во производството на витамин Б12, кој е еден од главните „актери“ во формирањето на црвени крвни зрнца, еритроцити, во крвта.

CVEKLA, POVRĆE, VITAMINI, ŠEJK

Извор: alo.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде