Дека човекот може да живее до 100 години и да биде совршено здрав, докажува Чарлс Турјевен, кој неодамна прослави влегување во 11-та деценија од својот живот.

Дури и денес, тој е многу среќен што оди на риболов, решава крстозборки и вели дека не му е потребна никаква помош. Фасцинантен е и фактот дека тој никогаш не отишол на лекар и дека е совршено здрав до денес.

Роден е на 22 септември 1920 година и иако помина низ тешки моменти од животот, неговото здравје не беше ни најмалку оштетено.

Цел живот работел како ѕидар и сигурен е дека физичката активност е клучот за добро здравје и виталност.

Грбот никогаш не ме болел, а денес се повеќе млади луѓе се жалат на разни проблеми. Тоа е заради начинот на живот што се води сега. Луѓето се движат помалку и поминуваат малку време во природа.

Чарлс се обидува да пешачи 5 километри секој ден, редовно ја средува градината и јаде здраво. Јас не пијам лекови, јадам многу овошје и зеленчук, – вели тој.

Тој исто така се обидува да направи нешто секој ден во кое навистина ужива. Тоа е претежно решавање крстозбор, гледање филм или нешто слично. Неговата ќерка редовно го посетува, како и неговите внуци, што го прави особено среќен.

Физичката активност и позитивниот поглед на светот се клучот за здравјето и долговечноста.

Мора да откриете што ве мотивира, движи и ве прави среќни. На тој начин сигурно ќе доживеете 100, како мене, заклучува тој.

Извор: Kurir.rs

претходниот член,Уште една компанија го паузираше тестирањето на вакцина против КОВИД19 поради појава на „сомнителна болест“ помеѓу волонтерите
Следната статијаМожеби ќе го преживеете корона вирусот на нозе, но ќе остави трајни оштетувања на вашиот организам

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде