дома животен стил Совршена есенска вечера – Крем чорба од тиква

Совршена есенска вечера – Крем чорба од тиква

421
0

Тиквата е кралица на есенските овошја и е овошје кое често расте на нашите протори.

Постојат многу јадења кои може да ги приготвите со помош на тиквата, а еден од највкусните и најздравите оброци е крем чорба од тиква.

Еве како се приготвува:

-Во сад со ладна вода ставете коцка за супа од зеленчук

-Додадете излупени и тенко сечкани парчиња од тиква;

-Заедно со парчиња тиква, исецкајте морков и лук;

-Варете додека состојките не омекнат;

– Исцедете малку од водата;

-Додадете зачини по вкус и маслиново масло;

-Смесата од тиква, морков и лук изблендирајте ја додека не стане целосно течна.

  • Послужете ја крем чорбата со парчиња леб или кубети.
претходниот член,Зошто не треба да се плашите да бидете „сам против сите“?
Следната статијаБез оглед колку удобно да седите, ногата ќе ви се вкочани, морате да ја промените позицијата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде