дома животен стил Рокерот кој сакаше да го чита Хандке

Рокерот кој сакаше да го чита Хандке

45
0

Во „брзото“ интервју за „Ритам“ од мај 1989 година, водачот на ЕКВ, Милан Младеновиќ, ги откри неговите омилени музичари, филмови, книги, стрипови …

Меѓу другото, Младеновиќ изјави дека обожава „сè од Хандке“, писател кој беше добитник на Нобелова награда 30 години подоцна …

Што се однесува до музиката, белградскиот рокер рече дека ги сака Хендрикс, Ленон, Ролинг Стоунс, Бетовен, арапска музика, Боуви (до 1979 година), Лу Рид, Нико, Џејмс Браун, XTC …

Неговите омилени филмови се „Станар“ од Полански, „Граѓанинот Кејн“, „Третиот човек“, „Вистини и лаги“ од Орсон Велс, „Чудото во Милано“ (Де Сика), „Бладернер“ (Скот), како и сè од Хичкок , Каперси, Хоукс и Браќа Маркс.

Неговите омилени книги и писатели се „Левата рака на темнината“ (Ле Гвин), „Германскиот час“, сите од Хандке, сите од Јурсенар, сите од Дирас, како и Кортосар, Борхес и Борис Вијан.

Омилени стрипови и автори на Милан се Космички патници, Мобиус, Принц Валијант, Јакоб, Корто, Бернард Панасоник и Игор Кордеј, а тој сака да гледа „кошарка и сапуници“ на ТВ.

Тој сака сè егзотично (мексиканско, кинеско, индиско, бугарско …), а омилен пијалок му е текила. На прашањето што би направил ако ја добие наградата на лотарија, Младеновиќ одговори: „Ќе одев на остров на Јадранот и ќе останев засекогаш …“

Извор: Mondo.ba

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде