дома животен стил Најпознатиот светски милјардер нема да прифати вакцинација за себе и своето семејство

Најпознатиот светски милјардер нема да прифати вакцинација за себе и своето семејство

696
0

Милијардерот – Елон Маск рече дека тој и неговото семејство нема да примат вакцина против корона вирус кога ќе стане достапна.

Илон Маск со своето дете


Маск беше гостин на подкастот „Sway“, организиран од Њујорк Тајмс, а домаќин беше новинарката Кара Свишер. Таму извршниот директор на „Тесла“ и технолошкиот магнат рече дека тој нема да биде вакциниран, бидејќи „тој не е изложен на ризик од КОВИД19, а не се ниту неговите деца“.

Во основа, вистинската работа не треба да биде во карантин за целата земја, но мислам дека секој што е изложен на ризик треба да биде во карантин сè додека не помине сè – рече Маск.

Маск е инаку познат по контроверзните ставови за вирусот корона и карантинот во САД. На самиот почеток на пандемијата, тој вирусот го нарече „глупав“, а општата состојба „паника“.

Тој во март исто така рече дека жестоко се спротивставува на препораките на Калифорнија луѓето да останат дома, опишувајќи го карантинот како „принуден затвор“ и „фашизам“.

Кога округот Аламеда, Калифорнија, каде се наоѓа една од фабриките на Тесла, одби да и дозволи на компанијата да го продолжи производството, Маск го започна производството и рече дека е подготвен да биде уапсен.