дома животен стил Луѓето кои повеќе зборуваат имаат помалку брчки на лицето

Луѓето кои повеќе зборуваат имаат помалку брчки на лицето

593
0

Лицето е составено од мускули што анатомски спаѓаат во групата на фацијални мускули.

Како и секој друг мускул, на колку повеќе активности се изложени фацијалните мускули толку се подобра форма и имаат подобар тонус.

Најдобар начин да се „вежбаат“ фацијалните мускули е зборувањето, кое ги активира скоро сите фацијални мускули и секако смеењето.

Тонусот на мускулите спречува појава на брчки и дава свеж изглед на кожата на лицето.

претходниот член,Човек ли е, аватар ли е? – Тетовиран французин добил отказ од позицијата „наставник“ бидејќи ги плашел децата
Следната статијаВлијанието на пандемијата врз природата и биодиверзитетот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде