дома животен стил Како до здрав сон?

Како до здрав сон?

794
0

Спиењето е многу важен процес за одржување на човечкото здравје. Секој возрасен човек има потреба од 6 до 8 часа сон во текот на вечерта. Но не е важен само бројот на отспиени часа, туку и период во кој човекот спие.

Според билошкиот часовник, предвидено е да спиеме во текот на ноќта и да бидеме активни во текот на денот. Целото наше тело е насочено и создадено да функционира во тој био-ритам.

Сепак, денешниот начин на живот многу често го изметува био-ритамот, со работа ноќе, или пак стресниот начин на живот значително го пореметува сонот предизвикувајќи немирен сон или инсомнија.

Квалитетниот сон е половина здравје, а еве неколку препораки како да си создадете услови за квалитетен сон:

Исхраната е многу важна

Многу е важно што конзумирате во текот на денот, а особено неколку часа пред спиење. Не го оптеретувајте вашиот дигестивен систем со калорична храна која тешко се вари. Наместо организмот да ви работи додека спиете и да ја вари храната, оставете го целосно да се одмори и рехабилитира.

Не конзумирајте алкохол и опијати

Алкохолот дури и во мали количини, како и опијатите го пореметуваат сонот. Можеби ќе ве натераат побрзо да заспиете, но сонот нема да биде квалитетен. Ќе се будите често, а кога ќе станете наутро ќе имате чувство како воопшто и да не сте спиеле.

Забелешка: Познато е дека зависниците од дроги тешко заспиваат и опијатите ги држат будни долго време.

Проток на воздух е важен

Никако немојте да спиете во просторија каде што има влага, животни, прашина и слични материи кои може да ви предизвикаат респираторни инфекции.

Погрижете се воздухот во вашата соба да биде со оптимална влажност и топлина и секако да имате доволно проток на кислорот кој е неопходен за рехабилитирање на вашиот организам додека спиете.

Спијте во тивка просторија, најдобро сами

Колку и заедничкото спиење да е дел од романтичната призна за еден заљубен пар, вистината е дека најдобар сон имаат оние кои спијат сами во своите кревети.

Кога спиете сами, немате енергија од друга личност, мрдање, ноќно бладање, често станување и сл. Едноставно имате комплетен мир и тишина.

Телевизија и лап топ не се носат во соба за спиење, а ако ви треба занимација на умот пред да заспиете најдобро е да си понесете книга во спалната соба.

Избегнувајте контакт со надворешен свет неколку часа пред спиење

Избегнувајте се што може да ви предизвика стрес и да ви го поремети сонот. Барем два часа пред спиење осамете се и посветете внимание на себе.

Не гледајте вести, филмови, или не комуницирајте со луѓе кои може да ви пренесат информација која за вас е вознемирувачка и која може да го наштети вашиот сон. Се може да се остави за утре, а утрото е попаметно од ноќта.

претходниот член,Синот на кумановката која почина ден по породувањето од корона вирус во Врање ја доби битката против корона вирусот
Следната статија10 начини како технологијата влијае врз здравствениот систем