дома животен стил Како да се заштитите од појава на херпеси на уста во текот...

Како да се заштитите од појава на херпеси на уста во текот на есенскиот период?

62
0

Најчеста причина за појава на херпес на устата е недостаток на витамин Б2, анемија, стомачни заболувања, габи, несоодветна хигиена, но и лошо поставена протеза.

Дијабетичарите често ги имаат, но и оние кои ги навлажнуваат усните додека зборуваат. Сепак, тие најчесто се појавуваат на есен, бидејќи ветерот предизвикува оштетување на влажните усни.

Лекарите прво се обидуваат да ја откријат причината зошто се појавуваат, а потоа нудат разни креми кои можат да ја ублажат болката. Кремите се обично антисептички и антибактериски..

Маслото од чајно дрво е исклучително ефикасно во третирање на херпеси

Сепак, еден од најефикасните лекови против херпеси е маслото од чајно дрво, кое го откри рускиот лекар Виктор Хрушчов.

Херпес се пренесува преку обична чаша за пиење, па затоа сите садови треба да се варат – објаснува д-р Хрушчов.

Варете прибор за јадење, не јадете солено, земајте витамини, намачкајте ги усните со крем и ракија од сливи.
Лекарот препорачува усните да се намачкаат со крем или кисело млеко пред спиење. Треба наизменично да користите малку ракија од сливи за да ги намачкате аглите на усните.

Витамини, лук и кромид треба да бидат вклучени во исхраната. но внимавајте кромидот да не ги допира усните – вели д-р Хрушчов

Маслото од чајно дрво помага и во лекување на изгореници, псоријаза, атлетско стапало, каснувања од инсекти, лош здив и низа други болести.

Руски чај против херпеси

  • 40 грама врба трева
  • 30 грама мудрец
  • 30 грама бела имела

Тревата е сецкана, измешана и сварена во чај. Чајот се приготвува со ставање 5 грама од оваа смеса во литар зовриена вода, по варење покријте го чајот неколку минути и процедете. Чајот се нанесува на усните и се пие во текот на денот. Помеѓу двете подмачкувања, усните треба да се намачкаат со маслиново масло.

Извор: magazin.novosti.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде