дома животен стил Иднината предвидува роботите да го преземат физичкиот труд на луѓето и да...

Иднината предвидува роботите да го преземат физичкиот труд на луѓето и да им го олеснат животот – Јапонски робот вработен во супермаркет (ВИДЕО)

143
0

Во еден мал супермаркет во Токио, робот посветено ја работи својата работа.

Се истрга и фаќа уште едно шише со вкусен пијалок што го бараат луѓето, го крева и го става на полицата на ладилникот. Потоа следната. Луѓето доаѓаат и си одат.

Изгледа како добро интегриран автономен машински работник, но тоа им делува на посетителите како илузија. Овој робот нема свој ум. Неколку милји подалеку, човечки работник го контролира секое негово движење од далечина, го гледа преку очила за виртуелна реалност (VR) што овозможува преглед на робот.

Ова е дело на јапонската фирма Telexistence, чиј робот Model-T е дизајниран да им овозможи на луѓето да вршат физички труд во супермаркети и други локации од удобноста на своите домови.

Во овој случај, роботот работи во продавница на FamilyMart во Токио. На крајот, ќе се справи со повеќе од само шишиња со пијалоци – топчиња од ориз, бенто кутии и сендвичи треба да бидат во негова моќ.

Моделот-Т е „човечки аватар“, вели Јуичиро Хикосака, директор на Управниот одбор на Телексистанс.

Извор: BBC

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде