Кардиолог проф. Д-р Вишеслав Хаџи-Тановиќ наведува дека по прележување на коронавирус или какво било заболување, можеме да ги почувствуваме последиците по кардиоваскуларниот систем поради неподвижноста.

Тој ги советува пациентите да се консултираат со кардиолог со цел да се утврди нивната здравствена состојба, бидејќи е сигурно дека долг период на неподвижност го ослабува кардиоваскуларниот систем.

Кардиолозите препорачуваат по долго лежење, полека и постепено да се враќаме на фитнесот, бидејќи долгото лежење предизвикува опаѓање на кардиоваскуларниот систем и кондицијата и постепено да работиме на фитнес секој ден.

Некој што лежел во време на изолација или бил во болница, не можеме да го вратиме во претходната состојба шест месеци после тоа, но тој треба да биде упорен, изјави д-р Хаџи-Тановиќ за ТВ Прва.

Задачата на кардиологот е да утврди дали има оштетување на срцето и потоа, соодветно, да ја утврди или забави физичката активност на пациентот.

Тој наведува дека покрај редовниот преглед, кардиолог мора да изврши и ехо на стрес или тест за оптоварување.

Луѓето најчесто се жалат дека се заморуваат за време на напорот, затоа овие тестови симулираат напор, ние следиме сè на мониторот, притисокот, пулсот, вели Хаџи-Тановиќ, додавајќи дека ултразвукот не може да обезбеди целосен увид во состојбата на пациентот.

Кај пациенти кои биле неактивни физички со лесни симптоми, Хаџи-Тановиќ изјавил дека се жалат на болка или притисок во градите, но дека најчесто не биле дијагностицирани со срцеви заболувања како резултат на корона и дека имале претходно оштетување на срцето ткиво.

Тој исто така наведува дека е зголемен бројот на пациенти кои се појавуваат затоа што имаат висок крвен притисок.

ИЗВОРАло
претходниот член,СЗО: Во недела ќе се објави извештај за потекло на коронавирусот
Следната статијаНема да ви се верува, еве што се наследуваме од нашите родители:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде