Словаците повеќе сакаат да примат руска вакцина против круна отколку вакцините АстраЗенека и Модерна, според истражувањето спроведено во таа земја, додека само една петтина од Полјаците сметаат дека државата треба да го купи Спутник V.

Tие ја користат руската вакцина пред да добие дозвола на таа агенција, пишува Еурактив.

Вакцинацијата со руска вакцина е прифатлива за приближно ист број Словаци како и вакцината Фајзер / Бионтек, покажува истражувањето спроведено од Фокус во февруари.

Околу 55% ​​од испитаниците изјавиле дека вакцината ќе ја примат од американско-германската компанија, додека околу 35% од Словаците би ја одбиле вакцината.

53 проценти од Словаците би примиле руска вакцина, повеќе од вакцината АстраЗенек и Модерна, додека 35 проценти од испитаниците биле против нејзината употреба.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Зошто не треба да им ги приуштувате сите играчки на децата?
Следната статијаМИТ: Термички обработена храна е понездрава од сировата