Прашање: Јас и сопругот сме во брак две години. Имаме релативно здрав сексуален живот, но тој не возвраќа со орален секс.

Кога го соочив со моите потреби, тој рече дека нема проблем околу тоа, само смета дека не е потребно тој мене орално да ме задоволи.

Се чувствувам отфрлено и дека фокусот е првенствено на тоа да постигне оргазам, без фокус на моето уживање.

Како можам да разговарам со него без тој да стане дефанзивен?

Никогаш не сум доживеала оргазам преку пенетрација, во претходните врски, затоа сакав да имам орален секс.

Одговор: Вашиот сопруг треба да се едуцира за вашите прецизни потреби и природата на женската возбуда и оргазмот воопшто.

Се чини како да сте биле исклучително трпеливи и прилагодливи до сега, па веројатно не е ни чудо што тој не гледа причина да го смени својот стил.

И тој може да се плаши дека нема да знае точно што да прави, па ќе мора да му помогнете со тоа што ќе бидете многу специфични за тоа кога се чувствувате добро.

Обидете се да го поставите барањето за орално задоволство на многу заводлив, разигран начин – така што ќе сфати дека ќе биде награден за неговите напори.

Штом дознае дека вашата возбуда е одличен пресврт за него, тој ќе биде помотивиран да ја заврши задачата.

Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

ИЗВОРGuardian
претходниот член,Сме чуле за депресија, но кој е нејзиниот антипод и што е хипоманија
Следната статијаПредлог: Три книги кои секоја жена треба да ги прочита!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде