Обично правиме премногу, па руската салата имаме во фрижидер со денови.

Мора да бидете внимателни, бидејќи оваа салата има релативно краток рок на траење. Поради мајонезот, варените компири и месото што ги користевте – некои се направени со шунка, некои со пилешко и има посна руска салата – постои можност да се расипе.

Прво, не го испуштајте откако сите ќе го послужат, секогаш вратете го во фрижидер. Многу луѓе грешат и го покриваат садот со рускa само со фолија, што значи дека во тој сад можат да влезат микроорганизми од друга храна во фрижидерот.

Руската салата секогаш треба да се чува во фрижидер во сад кој добро се затвора, за да не може да навлезе воздух и микроорганизми.

Некаде ќе прочитате дека рокот на траење е пет дена, но ве советуваме да го чувате на температура од околу четири степени Целзиусови и да го јадете во рок од три дена, за да биде целосно безбеден.

ИЗВОРМондо.ба
претходниот член,Се имунизирал со две дози на вакцина, а потоа се разболел два пати во три месеци
Следната статијаДиректорот на Фајзер апелира: Оставете го Ноле на мира, тој е безбеден!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде