Иако сте имале Ковид и сте примиле две или три дози од вакцината, мора да знаете дека не сте целосно заштитени од овој вирус.

Причината зошто луѓето се разболуваат иако имаат стекнато имунитет лежи во тоа што новата варијанта е пет пати позаразна од претходните, но за среќа создава полесна клиничка слика од досега познатите соеви, пишува Нова.рс, опишувајќи ги искуство на маж од Србија кој ненадејно се разболел, иако верувал дека ќе биде поштеден.

Сè повеќе има случаи кога во клиниките за Ковид доаѓаат луѓе кои примиле две или три дози од вакцината, кои се опоравиле од Ковид и сега повторно чекаат во редици.

Многумина се прашуваат како тоа е можно и дали вакцините им помагаат безбедно.

Експертите предупредуваат дека новиот вид е пет пати позаразен од сите познати, но дека клиничката слика на пациентите е полесна отколку во претходните бранови.

Експертите велат дека не треба да се сомнева во имунизација, туку дека новиот вид е позаразен и затоа имунитетот е покршлив од претходните соеви.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Едноставен трик како да ги заштитите вашите стапала од зимското студенило
Следната статијаРок на траење на руската салата и како правилно да ја складирате?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде