Прашање: Јас сум 66-годишна жена, 11 години откако не сум во 30-годишен брак кој заврши.

Мојот сопруг замина да живее со жената со која беше во врска, но бракот не беше исправен веќе неколку години и нашата сексуална активност драстично се намали.

Имам пријател маж кој е на иста возраст како мене и ние сме пријатели со придобивки – само придобивките не функционираат.

Тој не може да влезе во мене. Или јас се смалив или тој има многу голем пенис (по 30 години моногамија, јас не сум баш аут со големини на пенисот).

Ме прави да се чувствувам тажно и несоодветно. Ние се задоволуваме едни со други на други начини, но се чини дека пенетрацијата е надвор од игра.

Пред да се консултирам со лекар, што правам погрешно?

Одговор: Вие не правите ништо лошо. Всушност, прекрасно е што ја разбирате еротската вредност на секс без пенетрација.

Некои мажи со нетипично големи пениси се борат да најдат жени кои можат да ги примат, но не е сигурно дека вашиот пријател спаѓа во оваа категорија.

После подолг период на апстиненција – и најверојатно хормонално намалување – некои жени доживуваат некоја атрофија на вагината што ја ограничува пенетрацијата со пенис од која било големина.

Размислете за експериментирање со нежна само-пенетрација откако ќе се возбудите преку мастурбација (користете подмачкување); ова може да ви помогне да ја разберете тековната физиологија на гениталиите.

Но, најверојатно, ако сакате повторно да добиете пенетрација удобно, би било паметно да се консултирате со професионалец за сексуална медицина, кој можеби е во можност да помогне.

Типични третмани вклучуваат хормонска терапија, сексуална терапија и вагинално проширување.

Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

ИЗВОРThe guardian
претходниот член,Дали е вистина дека не се пие кафе на „празен стомак“?!
Следната статијаПравила на хигиена: Како да заштедите шампон и гел за туширање?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде