Прашање: Со партнерката сум три години, а пред еден месец таа ме изневеруваше. Разговаравме за оваа работа и оттаму открив дека човекот со кој ме изневери е добро опремен, издржува подолго од мене и има огромен сексуален нагон.

Таа сега сака да ги поправиме работите, но ми е непријатно да го знам сето ова.

Се плашам дека нема да ја задоволам и можеби ќе се врати кај оваа личност и дека ќе бидам повреден. Што можам да направам за да го надминам сето ова?

Одговор: Не верувајте во описот за другото момче. Звучи злобно. Дали има причина зошто таа би се обидела да ве повреди? Дали е таа лута или огорчена од вас поради некоја причина?

Време е за мирен разговор да се обидете да се разберете едни со други многу подобро и да имате шанса да ги искажете своите вистински чувства без прибегнување кон обвинување или именување.

Искрено кажи и дека се чувствуваш непријатно и се плашиш и кажи: „Те молам помогни ми и јас да ги разберам твоите чувства“.

По прекршување на довербата, потребно е време да се поправи оштетената врска и замаглениот спектар на димензиите на ривалството.

Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

ИЗВОРГардијан
претходниот член,Гугл и Фејсбук им наложија на сите вработени да се вакцинираат
Следната статијаТри знаци по кои ќе познаете дека сте во „канџи“ на манипулатор

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде