Доктор од САД ги повикува луѓето да престанат да земаат лек Ивермектин за борба против Ковид-19.

На пациентите им е потребен итен третман во итните служби во болниците во Оклахома, по предозирање со лекот, вели д-р Џејсон Меклиеа.

Мали дози на Ивермектин се одобрени за употреба кај луѓе, но не и за Ковид.

Мора да имате рецепт за овој лек со причина – затоа што може да биде опасно, рече д-р Мекелија за Би-Би-Си.

Тој рече дека „грст“ луѓе кои предозирале со лекот дополнително го оптоваруваат персоналот во болницата, веќе зголемен од напливот на случаи на Ковид.

ИЗВОРBBC
претходниот член,Ако не ја јадете оваа намирница имате поголема здравствена штета од пушењето
Следната статијаКако паровите се соочуваат со недостиг на секс: Дали виаграта е решение?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде