Дали сме сигурни дека јадеме храна на начин што ќе ги подобри најхранливите вредности?

Извлековме неколку намирници кои се во секојдневна употреба и откривме како правилно да ги јадете.

Банани

Бананите имаат големи хранливи вредности, витамини Б и Ц, како и магнезиум и калиум.

Тие се наоѓаат во делот помеѓу бананата и кората.

Професионално би се нарекувало флоема, а ние би гиопишале како бели ленти што обично ги фрламе.

Тие всушност не треба да се фрлаат, туку да се јадат, тие дистрибуираат вода и хранливи материи низ овошјето.

Домат

Варените домати ослободуваат повеќе антиоксиданти отколку сурови.

Ова се случува затоа што топлината ги распаѓа посилните клеточни sидови на растението, овозможувајќи му на нашето тело полесно да ги апсорбира хранливите материи.

Варен сос од домати ќе биде идеален начин да се јаде.

Компир

Јадењето компири со кожа обезбедува повеќе влакна, витамини и минерали отколку што би било без него.

Овие вклучуваат витамин Ц, неколку витамини од групата Б, железо, калциум и калиум.

Тие обезбедуваат енергија, го намалуваат стресот и им помагаат на вашите коски и варење.

Најдобар начин кожата да се јаде е да се пече компир, пишува Bright Side.

Јаболка
Јадете го ова овошје со кора! Лушпата од јаболко содржи антиоксиданс, кверцетин, кој позитивно влијае на срцето и мозокот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Али Ахмети денеска ќе го соопшти „изненадувањето“ пред јавноста
Следната статијаИнтервју со Огнен Неделковски: Доброто пишување е резултат на талент, образование и работа!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде