По лешник, кокос, овес, бадем и други растителни варијанти на млеко, на светскиот пазар сега се појави и компирово млеко, за кое светските медиуми пишуваат дека е вистински хит.

Првпат го претстави шведската компанија „Вег оф Лунд“, која своето млеко од компир го нарече „Дуг“.

Рецептот според кој го добиле го добиле од професорката Ева Торнберг од Универзитетот Лунг, која направила кремаста „компир емулзија“ во 2017 година, а потоа оваа компанија ја претставила на клиентите во Шведска, Кина и Велика Британија и тоа во три варијанти: оригинална, „бариста“ и незасладена.

Наводно, компировото млеко содржи многу антиоксиданси, есенцијални хранливи материи како што се витамините Ц и Б12, калиум, магнезиум и растителни влакна, а неговиот вкус е неутрален, па може да се збогати со состојки кои ќе му дадат арома, како и да се користи за готвење.

Набргу откако оваа варијанта на растително млеко го привлече вниманието на јавноста, се појавија многу рецепти за домашно подготвување млеко од компир, а ова е наједноставниот:

Компоненти:
  • 3 чаши топла вода
  • 1 голем компир
  • малку сол
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • една шака сечкана слатка
  • 2 лажици мед
Подготовка:

Излупете го и варете го во три чаши топла вода со малку сол.

Потоа исечете ги компирите и ставете ги во блендер, истурете ја водата во која се варени, додадете екстракт од ванила, медот, бадемите и блендирајте најмалку пет минути.

На крај процедете го низ газа.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Од што умрел најпознатиот неандрталец „Старецот од Ла Шапел“?
Следната статијаТри најважни работи кои секој од нас треба да ги има за уживање во зимата!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде