Алое вера има многу придобивки кога е во прашање здравјето, особено дерматолошкиот дел од здравјето и негата на кожата.
  • Придобивките од алое вера:

За почеток, алое вера може да се користи за отстранување на шминката и генерално чистење на лицето.

Има антибактериски својства и затоа ја штити кожата од какви било алергии и ја чисти нечистотијата.

Делува како навлажнувач и тонер Алое вера е составена од 95% вода и на тој начин ја хидрира вашата кожа без да биде премногу мрсна и леплива.

Има антиинфламаторни својства и затоа спречува бактерии и акни.

  • Тонер од алое вера

Гелот од алое вера може лесно да се измеша со вода и да се користи како тонер за хидратација на кожата во секое време.

Гелот од алое вера има добри навлажнувачки својства и на тој начин одржува да изгледате свежо и сјајно и покрај досадниот и напорен ден.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Стилизирана трансформација на обликот
Следната статијаСЗО со предупредување: Пандемијата со ковид19 се уште не е завршена

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде