Додека се подготвуваме за почетокот на вториот бран со коронавирусот, како што пишува д -р. Санџај Гупта, главен медицински дописник на Си-Ен-Ен, од една страна ситуацијата е подобра од минатата година, пред се затоа што имаме вакцини кои обезбедуваат одлична заштита (околу 60 проценти од Американците кои се целосно вакцинирани и уште 10 проценти од оние кои ја примиле првата доза).

Од друга страна, многу заразна и веројатно поопасна варијанта на делта во моментов е причина за околу 99 проценти од инфекциите со коронавирус во Соединетите држави.

Варијантата на делта предизвика зголемување на инфекции, хоспитализации и смртни случаи, особено во делови од САД каде што трендот на вакцинација заостанува.

Да се ​​додаде на овој загрижувачки тренд, е дека оваа сериозна болест која бара хоспитализација влијае на помладите и поздравите возрасни групи, вклучувајќи ги и децата.

Она што станува јасно е дека, локално и глобално, нема да можеме целосно да го контролираме коронавирусот.

Експертите предвидуваат дека ќе стане ендемичен, најверојатно ќе им се придружи на четири или повеќе настинки од коронавирус што се во оптек.

Нема да го искорениме овој коронавирус како што направивме со големи сипаници; мислам дека ќе се среди во сезонски модели, како грип и настинка …, рече Линзи Мар, професор во Вирџинија Техника и експерт за заразни болести.

Но, во моментов, бидејќи е ново и многу луѓе не се имуни на тоа, тоа навистина го распарчува населението. Но, мислам дека за пет години ќе имаме многу поголем имунитет или со вакцинација или со природна инфекција, додаде таа.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Зошто поголемите раси на кучиња имаат пократок животен век
Следната статијаГодинава најголем број на македонски туристи биле на одмор во Албанија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде