8.8 C
Skopje
Tuesday, October 26, 2021

Што ќе се случи после избори?!

Предизборната кампања е во тек, нема да имаме мир неколку дена, ќе не бркаат со пиштол на информации, ќе ни сервираат секаква пропаганда, ќе...

Хилари Клинтон беше во право

Пред 100-процентни докажаните прогресивци - кои ја сметаат поранешната прва дама и неуспешен претседателски кандидат за „ѓавол во дизајнерана облека“ - имаат апоплексија или...

Кочо, Орце, Сашо и баба Пенка – солидарни

Помина времето кога бараа од нас да бидеме трпеливи. Сега бараат да бидеме солидарни… Следниот пат, кога ќе побарате солидарност од граѓаните, дами и господо...

Кој кивне – „ќе го јаде“

Постои анегдота за несреќен случај во кој животот го изгубиле скоро 100 луѓе поради кивање. Имено Сталин држел говор пред аудиториум од илјадници луѓе,...

Што може Авицена да не научи за време на корона вирусот

Како што КОВИД-19 ги ​​доближуваше науката и филозофијата, видовме воскреснување на интересот за персискиот мислител - Авицена. Секој ден во 19:00 часот во Њујорк,...

Интервју со Деан Дамјановски: Уметноста заедно со филозофијата се првите кои ги антиципираат промените...

Деан Дамјановски е еден од најпознатите македонски режисери чија работа често пати била потенцирана со домашни и меѓународни признанија. Во моментов Дамјановски работи како...

ОСВЕТ(Л)УВАЊЕ НА „УГЛЕДНИТЕ“ СО МОЧ

Си велам дека овој напис ќе го прочитат многу повеќе луѓе од „неугледни“ отколку од „угледни“ фамилии. Токму заради таа причина истиот е наменет...

За земјата во која има најмногу секс и најмалку сексуално неисфрустрирани

Сексот е чин во кој доаѓа до спојување на половите органи. Но во нашата држава има пермутирана верзија на секс. Се спојуваат органи, ама...

Интервју со „Безгласната девојка“ за „Мој збор“

Ивана Јанева е авторка на книгата „Зборовите на безгласната девојка“ која излезе од печат ова година во издание на „Заеднички шепотења“. Книгата е беселер...

Величков: Караџовски требаше да каже и за фуфката по заканата на Реџепи

Сопственикот и уредник на порталот „Трибуна“ - Атанас Величков на својот фејсбук профил се огласи со свој коментар по повод пресот на претседателот на...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!