7 C
Skopje
Sunday, February 28, 2021

Што треба да знаете за Д димерите кои се покачуваат при ковид

Многу пациенти го прават овој преглед самоиницијативно за да знаат колку им се заканува инфекција со вирусот корона со срцев удар и...

Дали за или против сексуално образование во училиштата?

Ако децата немаат сексуалност до пубертет и ако половите разлики се истакнуваат кога ќе се појави интересот за спротивниот пол како последица...

Цуцуловски: Љубовта е трепет две тела повторно да се спојат

Вчера мојата понежна половина (заедно сме 52 години) наполни 72 години. Тоа ме потсети на митот за љубовта, раскажан од Аристофан, во...

Научникот како професија и науката како институција

Науката е професија. Актерите во науката се научници кои поминуваат низ образовни филтри и се стекнуваат со стручност и компетенција за работа...

Пендаровски: За јазик и идентитет нема да се дискутира

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во јавноста продолжува да пренесува изјави кои се разликуваат од изјавите на премиерот Заев, министерот за надворешни...

Рудан: Не е тешко за моќниците во големите куќи да држат дистанца. Дури и...

Во својата колумна, познатата хрватска писателка Ведрана Рудан се осврна и на состојбата со короната во Хрватска. Еве што вели писателката:

Маричиќ: Насилството кон жената не смее да преставува традиција

Во текот на вчерашниот ден имав онлајн состанок со претставници на Комисијата за еднакви можности и жените членови на Собранието, Центарот за...

Кој ни го одзема правото да мрзиме?

Кому кондури, кому опинци. Во Македонија кркаме цензура и индукција на страв дека нешто може да се протолкува како говор на омраза,...

Димитриевски: Македонскиот народ и држава имаат посебна историја

Гоце Делчев е темелот и душата на нашата државност. Македонец со јасна визија за самостојна Македонија. Секој јазик е...

Ако Македонија не е во ЕУ тогаш Меркел нема ни срам, ни образ

Од сигурни извори дознавам дека: Македонија ќе ги почне преговорите со ЕУ за време на претседателството на Црна Гора.
2,488FansLike

Recent Posts

Trending Now