22.8 C
Skopje
Tuesday, June 15, 2021

Затворска казна за работодавците кои не им ги исплатиле парите од економските мерки на...

Казни, а не апели да ги исплатат парите. Експерти, работници, јавноста – сите бараат Управата за јавни приходи да ги казни фирмите кои зеле...

Во Врање почина 34 годишна трудница од Куманово откако била заразена со КОВИД19

Бранкица Ивановиќ ќе биде погребана денес во родниот Куманово, во Македонија. Семејството е во шок, нејзиниот сопруг ја средил документацијата, бидејќи жената што се омажила...

Полска ја укинува Истанбулската конвенција со која се забранува насилство над жените

Полска треба да го укине европскиот договор чија цел е да се спречи насилството врз жените, објави во саботата министерот за правда. Збигњев Зиобро рече...

Педијатри советуваат кои симптоми да ги следите како би препознале заразеност кај вашето дете...

Проф. Д-р Владислав Вукомановиќ им објасни на домашните медиуми кога родителите треба да се грижат и да го одведат детето на лекар! Во моментот, ниту...

Грција им дава пари на мигрантите за доброволно да се вратат во своите земји

Мигрантите кои до 31 декември 2019 година пристигнале и престојуваат на грчките острови Лерос, Самос, Лезбос, Кос и Хиос од понеделникот можат да се...

За некои мајка за некои маќеа, посети на Инфективна дозволени за функционери на ДУИ

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во придружба на Неџати Јакупи инаку директор на Клиника за торкална хирургија биле на посета кај Талат Џафери...

Еве кои држави уште немаат пријавено ниту еден случај на КОВИД19

Во декември 2019 година, корона вирусот навидум беше ограничен на Кина. Но, неколку недели подоцна, вирусот, кој предизвикува болест позната како KОВИД-19, стана глобална...

Култура на носење маски

Медицинските маски преку „инвазија се населија“ во скоро сите простори во кои се групираа луѓето. Освен во хирушките оддели и медицинските средини, луѓе со...

41 година од смртта на основачот на Франкфуртска школа и левичар на новото време

На денешен ден пред 41 година почина Херберт Маркузе. Маркузе бил германски политички филозоф, социолог и еден од основачите на Франкфуртската школа. Тој развил...

Пеколен топлотен бран нè очекува неделава

Пo нестабилното време проследено со врнежи, грмежи и град, тропска топлина со температури до 36 степени Целзиусови нè чека денес и утре. Топлотен бран од...
3,548FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!