Новата варијанта предизвика загриженост кај експертите за вируси поради неколку причини.

Омикрон се шири со неверојатна брзина, поради што се стравува дека би можел да стане глобално доминантен вид, како што беше досега во делтата, а можеби и да ја надмине оваа варијанта, која се покажа како најопасна.

Големиот број мутации на скокот „Ц“, најголем досега забележан кај коронавирусот, исто така е причина за загриженост, што потенцијално го прави „нечувствителен“ на постоечките вакцини.

Новата студија на лекари од Јужна Африка ја анализирала здравствената состојба на 45 пациенти кои биле хоспитализирани и имале потврдена инфекција со омикрон сој.

Се покажа дека од вкупниот број, дури 70 отсто имале таква клиничка слика што не им е потребен дополнителен кислород, што е чест случај со Ковид.

Овие пациенти немаат никакви респираторни симптоми. Тоа се луѓе кои имале некоја друга медицинска или хируршка причина за прием во болница, а не поради компликации предизвикани од Ковид, велат истражувачите во нивниот извештај. Тоа значи дека повеќето од заразените пациенти примени во болница немаат значителни симптоми на Ковид, пишува „Њујорк тајмс“.

Врз основа на наодите од студијата, осум од девет пациенти на кои им била дијагностицирана пневмонија од ковид не биле вакцинирани.

Само еден пациент на кислород беше целосно вакциниран, но причината за поврзување со респираторот беше хронична опструкција на белите дробови од која тој веќе страдаше, објаснуваат истражувачите.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Листа на жени од светот кои ја обележаа 2021 година
Следната статијаВременска прогноза: Повремено облачно со сончеви периоди

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде