20 C
Skopje
Friday, February 26, 2021

Седевме ли залудно дома и дали вредат мерките?

Истражувачите ја споредувале бројката на смртни случаи врз основа на базата на податоци на Европскиот центар за превенција и контрола на болести...

Полицајците имаа „должност“ да интервенираат и да го спасат животот на Џорџ Флојд

Политиката на Минеаполис бара од полициските службеници да престанат да бидат соученици во користење на неразумна сила. Минеаполис...

Академици под сомнение дека работат на меѓуетнички тензии во Македонија

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска поднесе пријава против академик Катица Ќулавкова за нејзината изјава, напишана на Твитер, а со која, како...

Се очекува покачување на цената на горивата од полноќ

Цената на нафтата се искачи на 40 долари за барел. На колку ќе се искачат цените на горивата...

Европските држави ги затвораат границите за македонските граѓани

Словенечката влада донела одлука, сите кои пристигнуваат во Словенија од Македонија да бидат во задолжителен 14 дневен карантин, пренесува МИА.

Десанка Максимовиќ останува во образовниот систем на Србија

Сакајки да направи измена на наставната програма по предметот Српски јазик и книжевност во гимназиите комисијата за Завод за унапредување на образованието...

Протестите за убиството на Џорџ Флојд и зголемена полициска бруталност

Масовни протести во пресрет на смртта на Џорџ Флојд се раширија низ целиот свет, а на некои места демонстрантите се сузбиваат со...

Сурфер загина после напад на ајкула во Австралија (видео)

Инцидентот се случил на популарната дестинација за сурфање Солт бич во близина на гратчето Кингсклиф, околу 800 километри северно од Сиднеј.

Од понеделник Косово целосно ја отвара границата со Албанија

Владата на Косово на денешната седница донесе одлука за олеснување на мерките за заштита од епидемијата на Ковид-19, меѓу кои и за...

Хрватска целосно го победи вирусот и ги ослободува сите мерки

Во последните 24 часа во Хрватска не е забележан ниту еден позитивен случај на КОВИД19 поради што хрватската влада донесе клучна одлука....
2,488FansLike

Recent Posts

Trending Now