Овој празник е посветен на крштевањето на Исус, кога Јован Крстител се крстил во реката Јордан, во знак на очистување од гревовите.

Според православните списи, Светата Тајна Крштение е единствениот начин да се влезе во Црквата Христова, заедницата на Божјиот народ чија глава е Христос.

Со крштевањето стариот човек умира и се раѓа нов во Христа.

Тоа лично искуство на Воскресението му се дава на секој човек, вистинска можност да умре и да се „роди одозгора“.

Овој христијански празник се празнува уште од првите години на официјалната христијанска проповед.

Кај нас тоа е придружено со бројни обичаи и верувања, кои се почитувале уште од античко време.

  • На Крстовден се држи строг пост, на вода

На Крстовден се држи строг пост, на вода. Се верува дека луѓето родени на овој ден ја носат сенката на светиот крст на своите слаби рамења и затоа се особено одговорни пред Бога за своите постапки.

Во црквата тој ден се става крстот во водата, а ако водата замрзне се очекува доаѓање на родната година, а ако водата не замрзне, се верува дека годината ќе биде „оскудна и болна“.

Затоа денес секој треба да внесе малку босилек во куќата – за успех и здравје на сите во домот. Слично на иконата треба да се закачи босилек за да не згреши цела година, а велат дека треба да пиете и чај од босилек.

ИЗВОРАло
претходниот член,Антиваксерите не припаѓаат во оваа општество, сакаат да прават паралелно!
Следната статијаКолку се летало во 2021 година?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде