9.8 C
Skopje
Tuesday, May 17, 2022

Србија ги укина скоро сите мерки за заштита од ковид19

0
Српскиот Кризени штаб за борба против коронавирусот донесе одлука за укинување на ковид-пропусниците од сабота, соопшти министерката за труд и социјлани прашања Дарија Кисиќ...

Изложеноста на олово ја намали интелигенција на половина Американци

Кога истражувачите ја анализираа употребата на оловниот бензин од 1940 година и ја комбинираа со податоци за нивото на олово во крвта од средината...

Пролетта повеќе не започнува на 21 март, но зошто?

Пролетта 2022 година ќе започне на 20 март во 16:33 часот. Што е невообичаено ако се потсетиме дека во училиште учевме дека првиот ден...

Две пива дневно може да го остарат мозокот за 10 години

Науката која стои позади ефектите на консумацијата алкохол е конфузна и комплицирана. Разните студии низ годините откриле дека може да предизвика рак, но истовремено...

Кучето прво може да ја препознае новонастанатата бременост

0
Иако не треба да се потпирате на сетилото за мирис на вашето домашно милениче кога барате потврда за бременост, кога станува збор за постаро...

Биоотапдот секаде се третира како ресурс само кај нас како ѓубре

0
Лушпи од зеленчук и овошје, суви лисја и гранки од дворовите и парковите или пак остатоци од земјоделското производство, овоштарството и лозарството. Сето тоа...

Зошто не се сеќаваме на ништо до нашата шеста година?

0
Повеќето луѓе воопшто не се сеќаваат на ништо од првите три години од животот, а многумина памтат многу малку од работите што им се...

Шумливите таблети нанесуваат штета на кардиоваскуларниот систем

0
Парацетамолот е еден од најчесто користените лекови без рецепт, а луѓето ширум светот го голтаат како бонбони. Но, во него демне опасност, предупредуваат лекарите,...

Невролог открива: По прележување на ковид луѓето губат значителен дел од когнитивните способности

0
Додека се подготвува да ангажира десетици луѓе за долгорочно научно истражување за Ковид, неврологот Клариса Јасуда зборува за последиците што сè уште ги има...

Хуманитарни организации и хуманитарци во Македонија под сомнение за злоупотреба на средствата за хумантирани...

0
Во изминатите неколку години, се поактуелни се информациите за дејноста на поединци - хумантираци или хуманитарни организации. Нивниот број постојано се зголемува, а јавноста...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!