11 C
Skopje
Sunday, February 28, 2021

Мозочна магла е трајна последица на заболување од ковид19

Научниците и лекарите не се откажуваат од обидот да ја разберат што е можно побрзо и на најдобар можен начин состојбата што...

Влијание на витамин Д врз „женското здравје“ и бременоста

Нема докази дека додатоците на витамин Д можат да ви помогнат да забремените. Сепак, има некои истражувања кои велат дека витаминот Д...

Ви откриваме зошто смртноста од ковид19 е поголема кај мажите

Мажите се изложени на поголем ризик од развој на сериозни симптоми на Ковид-19 и поверојатно е да умрат. Не само што ова...

Влијание на заклучување vs. самоизолација врз психичко здравје

Откако Вухан влезе во целосна „блокада“ пред една година, скоро сите граѓани на светот мораа да живеат под некаква форма на рестриктивни...

Не е забележано присуство на новиот тип на коронавирус кај нас

Согласно анализите на МАНУ докажано е дека не постои нов тип на коронавирус во Македонија. Министерот за здравство, Венко...

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е до 70%

Кинеската компанија „Синовак биотек“ соопшти дека клиничките испитувања покажале дека нивната вакцина против ковид-19 е речиси 20 проценти поефикасна и докажано е...

Несоница и умор кај пациенти од КОВИД19 и по шест месеци

Повеќе од три четвртини од луѓето хоспитализирани за КОВИД-19 сè уште страдаат од барем еден симптом по шест месеци, според студијата објавена...

Не се сите солзи исти: Зошто луѓето најчесто плачат?

Базалните солзи помагаат да ги заштитите вашите очи и да ги одржувате подмачкани. Се појавуваат рефлексни солзи за да се измијат чадот,...

Нов симптом на коронавирус „ковид јазик“ (ФОТО)

Од почетокот на пандемијата, сега и тогаш пациентите пријавиле некои нови симптоми - опаѓање на косата, црвенило на прстите, осип. Веќе некое...

Инсектите исчезнуваат со огромна брзина – но можеме да ги спасиме

СЕКОЈА ГОДИНА, бројот на инсекти што прелетуваат, лазат или копаат во некои делови на планетата опаѓа за еден или два проценти. Тоа...
2,488FansLike

Recent Posts

Trending Now