9.8 C
Skopje
Tuesday, May 17, 2022

Европски земји кои имаат најдобар баланс меѓу работата и приватниот живот

0
Луѓето во Италија имаат најдобар баланс меѓу работата и приватниот живот, велат од Агенцијата за економска соработка и развој ОЕЦД (OECD). Само 3% од вработените...

Направени први фотографии од силуетата на црна дупка

0
Научниците ширум светот кои се дел од глобалната телескопска мрежа позната како телескоп Хоризонт на настани (EHT) конечно ѕирнаа директно во срцето на галаксијата...

Новите случаи на меланом на кожата се очекува да се зголемат за 50% до...

0
Со доаѓањето на подобро време, сите сакаат да излезат од затворениот простор и да уживаат во сонцето, но треба да се внимава. Според новото...

Косово со најниски трошоци за живот од сите земји на Западен Балкан

0
Според истражувањата на Радио Слободна Европа, трошоците за живот се најниски во Косово од сите земји на Западен Балкан.  Македонија се наоѓа веднаш зад Косово...

Луѓето што повеќе спијат се попаметни и поубави

0
Од искуство знаеме дека денот на работа ќе ни биде тежок ако останеме будни до доцна претходната ноќ. Сепак, иако звучи парадоксално, повеќе сон...

На повидок лек за долговечност и скратување на маките при умирање!

0
Повеќето луѓе не сакаат да живеат вечно, бидејќи животот би им здосадил. Ова го тврдат луѓе со кои разговарал Шехар Бисвас, експерт за анализа...

На која возраст се осамостојуваат младите во Европа

0
Младите Швеѓани најрано стануваат самостојни, покажа истражувањето на евростат направена во повеќе европски земји во однос на просечната возраст на која младите го напуштаат...

Научниците забележелe нови болести на црниот дроб кај децата, не е исклучено да се...

0
Здравствените власти велат дека во моментов истражуваат необјаснети случаи на хепатитис кај деца во четири европски земји и во САД - пренесува Би-Би-Си. Случаи на...

Научна студија: Печурките може да го препознаат значењето на дури 50 зборови

0
Според резултатите на една нова студија, печурките имаат способност да комуницираат една со друга и да научат до 50 збора. Новото математичко истражување идентификувало...

Што се му се случувало на Исус Христос во време на страстната недела?

0
Светата седмица е периодот на последните земни денови на Исус Христос. Каде ги потрошил? Христијаните својата вера ја засноваат на списите на евангелијата, но...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!