14.8 C
Skopje
Tuesday, September 21, 2021

Ден на востанието на Македонија

Ден на востанието на Македонија се одбележува секој 11ти Октомври. Овој ден е државен празник во Македонија и е неработен за сите граѓани. Годинава...

Брзи тестови за корона набрзо ќе се продаваат низ аптеки за ефтина сума на...

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) издаде одбрение за употреба на брзиот тест за ковид-19 од Abbott Laboratories. Тестот е наречен BinaxNOW COVID-19 Ag...

Граѓаните на Бардовци на состанок со шефот на Делегацијата на ЕУ спорea за изградбата...

Вчера, на 16 септември 2021 година, неговата екселенција, шефот на Делегацијата на Европската Унија, господинот Давид Гир, ја прими тричлената делегација на граѓаните од...

Седмица посветена на лица со гигантизам

Првата недела од ноември ширум светот е посветена на пациенти со акромегалија - хронична болест во која бениген тумор на хипофизата произведува и ослободува...

Од каде египетски хиероглифи во Австралија?

Постои мистериозно место во Националниот парк „Вода Бризбејн“ во Нов Јужен Велс. Станува збор за „Госфордски глифи“ со 300 нацртани цртежи. Откриени се во...

Ветерници за десет години ќе го напојуваат СЕКОЈ дом во Велика Британија: Борис Џонсон...

Тој ќе го искористи својот говор на „виртуелната“ конференција на Конзервативната партија за да утврди радикален план за зелена енергија за изградба на илјадници...

Барала сродна душа а потоа налетала на маж кој ја завел па и го...

Прекрасната романса на г-ѓа Љубица Јаворина (70) долгогодишната изнајмувачка на апартмани во „Језерце“ не прими гости оваа година а причината е запрепастувачка. Корона вирусот...

Аспирин ќе се користи против згрутчување на крв кај пациенти со КОВИД19

Аспиринот ќе биде тестиран како можен третман за пациенти со корона вирус во едно од најголемите британски клинички испитувања, кое треба да процени дали...

11ти Октомври е „Ден на независноста на Република Македонија“, барем така вели некој наставник...

На социјалните мрежи се појави фотографија од школски дневник на кој во посебен параграф е запишано 11ти Октомври - „Ден на независноста на Република...

Општина Куманово фестивалот „Тумба Фест“ го претвора во циркузијада – главна ѕвезда на етно...

Тумба фест е фестивал кој пред една година почна повторно да се одржува во Куманово, откако претходно имаше пауза од 19 години од негово...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!