Постои мистериозно место во Националниот парк „Вода Бризбејн“ во Нов Јужен Велс. Станува збор за „Госфордски глифи“ со 300 нацртани цртежи. Откриени се во 1970 година и оттогаш претставуваат една од најголемите енигми на Земјата.

Имено, на цртежите издлабени во карпа, не се змиите и другите обрасци кои припаѓаат на абориџинската култура, туку египетските хиероглифи!

Археологот Рејмонд Johnонсон смета дека таму е погребан член на египетското кралско семејство кој го посетил петтиот континент помеѓу 2637 и 2614 година п.н.е. Според теоријата на Џонсон, двајца принцови на египетското кралско семејство откриле нови светови, стигнале до Австралија, а еден се разболел и починал. Овие хиероглифи го обележуваат неговиот гроб.

Интересно е што египетолозите испратиле хиероглифи во Каиро и ги толкувале како антички египетски.

Геолошкиот преглед утврди дека тие се, всушност, стари најмалку 4.000 години!

Најголемиот шок кај археолозите е предизвикан од неколку хиероглифи кои имаат форма на вселенски брод.

Еден од нив има вистинска форма на НЛО, барем како што замислуваме.

Кевин Гави Данкан, еден од водачите на Абориџините, тврди дека неговиот народ во приказните спомнува Египќани кои доаѓаат во потрага по мудрост.

Египќаните дојдоа тука пред Европејците, бидејќи тие имаа слични верувања како нас – вели Данкан.

Абориџинскиот лекар Гери Симон Јагамара тврди дека неговиот народ бил духовно поврзан преку небото со Египќаните.

Поточно, и двете нации веруваат дека дошле на Земјата од небото.

Ако се сетите малку, ќе сфатите дека бил пронајден бумеранг меѓу богатствата во последната пирамида, а на многу цртежи во египетски гробници може да се види како ловат патки со помош на бумеранг – вели Гери Симон Јагамара, лекар.

Египтолозите од универзитетот Меквари во Сиднеј тврдат дека 300-те хиероглифи во Карионг не се автентични.

Би бил среќен да ја потврдам врската помеѓу Египќаните и Абориџините, но мислам дека тоа е невозможно, бидејќи ако стигнеа до Австралија, ќе слетаа на западниот брег, а не на истокот, што е понатаму – вели Бојо Окинга, професор од одделот за историја.

Професорот смета дека петрографите биле цртани во дваесеттите години од минатиот век, кога интересот за Египет го достигнал својот врв, затоа што тогаш бил пронајден гробот на Тутанкамон.

Тогаш австралиските војници стационирани во Египет за време на Првата светска војна се вратија и веројатно го сторија тоа – заклучува Бојо.

ИЗВОРАло
претходниот член,Се рушат светилишта на Абориџините заради проширување на рудник
Следната статијаДеливери на суети

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде