7.8 C
Skopje
Tuesday, October 19, 2021

Кој апарат за мерење на притисок е подобар: Со пумпица или дигитален?

Дали апаратот е оштетен или притисокот навистина варира толку многу? Вредностите се нормални, па за половина час драстично скокаат. Ова е дилема со која се соочуваат...

Ги има често во чевлите, но за што точно може да послужат овие кесички?

Тие се полни со силикон диоксид, што е многу корисно за разни намени. Еве ги најдобрите начини за користење вреќи со силикон диоксид во вашиот...

Четири факти поврзани со витамин Ц кои е неопходно да ги знаеме

Д-р Меган Мејер, директор за научна комуникација на Меѓународниот совет за информации за храна, зборува за еден од најпознатите витамини за зајакнување на имунитетот:...

Лекарите го рушат митот за лекот „Аспирин“: Повеќе штета од корист!

Лекот што некои го користат секојдневно за да спречат срцев или мозочен удар може да има сериозни несакани ефекти. Со години (па дури и децении),...

Три мита за хигената на женското меѓуножје кои го загрозуваат здравјето!

Највообичаено е претерување во хигиената, односно очекувањето дека нашето меѓуножје може и треба да мириса на свежина како во ливада. Најдобро е само вода Најголемиот...

Луѓе со висок крвен притисок и срцеви заболувања треба да пијат само вода од...

Која е разликата помеѓу тврдата и меката вода? Главната разлика е во нивото на одредени минерали, особено калциум, магнезиум и натриум. Така, тврдата вода има...

Постои ли правилна и неправилна аргументација? Урнебесен одговор на Клајн

Тулминовата шема е во извесна смисла, многу поблиска до стварните постапки на аргументација одошто се тоа формалните ставови кои тој ги критикува, но тоа...

Неверојатно: Си го сместила животот во 8 квадратен стан (ВИДЕО)

Апартманите за изнајмување во светските метрополи се неверојатно скапи, а ова особено важи за Њујорк, град во кој патуваат многу луѓе ширум светот за...

Најконтроверзниот човек на 20 век: Бесмртен човек од руската историја!

Животот и смртта на Григорије Јефимовиќ Распутин се обвиткани со бројни неверојатни приказни. Тие приказни го направија една од бесмртните личности во руската историја. Сексуално...

Иако мислите дека лососот е здрав, избегнувајте го, може да биде штетен!

Рибата е составен дел на здравата исхрана, но не секоја е добра за нас, како што беше потврдено со податоците за овие популарни сорти,...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!