7.8 C
Skopje
Monday, November 29, 2021

Најголемата зима што Европа ја ставила под мраз се случила во оваа историска година:

Во текот на првите неколку дена од 1709 година, температурата нагло опаднала - што не е невообичаено за европска зима. Но, во 1709 година...

Заеднички карактеристики на паметните жени, се препознаваат лесно:

На почетокот на животот сите сонуваме дека ќе пораснеме и дека ќе имаме се, се што сакаме. Но, начините за постигнување на целите се...

Дали постои решение за трајно отстранување од стрии кај жените по породувањето?

Стриите се јавуваат на местата каде што кожата најмногу се протега, а дали прво ќе ги добиете зависи од типот на кожа што ја...

Дали често имате потреба да одите во тоалет по пиење на кафе? Еве зошто...

Многу луѓе, откако ќе се напијат кафе, едноставно мораат веднаш да одат во тоалет. Некои веруваат дека се работи за природа, а други се плашат...

Во соседството ја нарекуваат „македонска кајгана“ а дали знаете како се подготвува?

Може ли да се замисли македонска кајгана а да нема пиперки во неа! И тоа печена! Додадете и сланина и добивате незаборавен оброк за појадок...

Оваа собна билка ќе ви помогне да ја намалите влагата во домот!

Особено во текот на зимата, кога се сушат алиштата во куќата, многу домаќинки страдаат од појава на мувла и висока влажност. Овие две појави...

Запознајте ја храбрата Италијанка која ја донесе правдата за силуваните жени!

Франка Вајола имала 16 години во 1963 година кога се верила со Филип Мелоди, внук на локален мафијаш, кој тогаш имал 23 години. Кога Филипо...

Колку шољи кафе на ден е препорачана дневна доза?

Ништо поубаво од првото утринско кафе, совршен мирис и вкус кои го разубавуваат почетокот на денот. Многу љубители на овој прекрасен пијалок ќе се сложат...

Дали филозофијата е збир од бесмислици и апстракции?

Централна, ако не и главна, цел на Трактатот на Витгенштајн беше да ги истражи границите на јазикот. Што може, а што не може да...

Еве како да знаете дали има потреба да примите трета доза на вакцина против...

Што да направите ако треба да примите трета, засилена доза на вакцина против корона, но неодамна сте се заразиле? Многумина добија различни одговори од лекарите,...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!