Легендарната рок група „Леб и сол“ летово ќе одржи низа концерти пред балканската публика

Групата „Леб и сол“ летово ќе настапува пред црногорската публика. Закажани се концерти во Подгорица и Будва, а непосредно пред настапот на најпознатата македонска...

Промовирана книгата „Далечeн брег“ на Катерина Серфимовска – роман посветен на љубовта

Романот „Далечен брег“ е најновата книга на Катерина Серафимовска, позната како авторка на книгите „Забранет поглед“, „Насмевка со цимет“, „Поглед полн синило“, „Небото над...

Предавање на проф. д-р Сефиданис на тема: ВИ од датотека до дигитална свест на...

Денеска со почеток во 15.00 часот на Универзитетот Св. Апостол Павле во Охрид, ќе се одржи предавање на тема: Вештачка интелигенција - од датотека...

Утре на ПМФ ќе се одржи омаж посветен на најзначајните македонски етнолози: Милош Константинов,...

На 31ви Мај (среда) со почеток во 11 часот во просториите на Природно-математичкиот факултет во Скопје, институтот за етнологија и антропологија организира омаж за...

Вечерва во Музеј на град Скопје ќе се помовира книгата „Денот кога заборавивме да...

Вечерва со почеток во 19.00 часот во археолошката сала при Музеј на град Скопје ќе се одржи промоција на збирката научнофанстастични раскази „Денот кога...

Балканска водна мрежа со апел до град Скопје за обезбедување бесплатни менструални производи

Организацијата Балканска водна мрежа ја презентираше трошковната анализа за менструалните производи спроведена на територија на град Скопје, заедно со препораките упатени до локалната самоуправа...

Новата книга „Филозофија и книжевност“ на проф. д-р Иван Џепароски ја прикажува релацијата помеѓу...

Од печат излезе 82 книга во едицијата „Филозофија“ на издавачката куќа „Аз-Буки“. Станува збор за книгата „Филозофија и книжевност“ чиј автор е проф. д-р...

Денови на романскиот филм во Кинотека на Македонија

Со проекцијата на филмот „Луѓе од акција“ (Oameni de treaba / Men of Deeds), во понеделник, 22 мај, во Кинотека почнуваат Денови на романскиот...

Збирка научнофанстастични раскази „Денот кога заборавивме да плачеме“ го ангажира читателот во разликување на...

Збирката научнофантастични раскази „Денот кога заборавивме да плачеме“ на Магдалена Стојмановиќ, е обид читателот од доживувач и восприемач на книжевно дело, да се трансформира...

На листата на најмали земји во светот и една од најбогатите

Сан Марино е држава без излез на море и е енклава во Италија, односно целосно е опколена со италијанска територија. Вкупната површина на Сан...
7,849FansLike
262SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!