14.8 C
Skopje
Tuesday, September 21, 2021

BUSHIDO (Бушидо) или кодексот на самураите

Непишаниот кодекс на самураите, популарно наречен БУШИДО, всушност преставува збир на едноставни кодови кои се базираат на вредностите на самураите во феудалниот период во...

Придобивки од чување на папагали

Папагалите не се чест избор за милениче бидејќи со нив не можете да се играте на ист начин како со кучето. Папагалот не можете...

Дали треба да поставувате цвеќе во собата за спиење?

Уредувањето на домот не е едноставна работа, напротив бара многу внимание, посветеност и умешност. Дилема е кои елементи припаѓаат во која соба, а особено...

Вистинско време за брак, деца и семејство

Времето се дели на квантитативно и квалитативно време. Квантитативно време е она што се претставува нумерички - се гледа на часовник, години, календар и...

Превкусна „Песок“ торта готова за 20 минути, без печење (РЕЦЕПТ)

Состојки - песочна торта: 1 литар млеко2,5 дл слатка павлака или шлаг125 гр шеќер во прав9 лажици шеќер4 пудинзи од ванила100 гр кокос (мелени ореви...

Како да се заштитите од појава на херпеси на уста во текот на есенскиот...

Најчеста причина за појава на херпес на устата е недостаток на витамин Б2, анемија, стомачни заболувања, габи, несоодветна хигиена, но и лошо поставена протеза....

Три најефикасни детокс третмани на природна база

Собирање на токсините во нашето тело може да предизвика неколку абнормалности, како на пример прекумерено дебелеење, срцеви заболувања, пад на имунитет и сл. Детокс...

Ставете ја вашата врска на тест и откријте што навистина мисли вашиот партнер за...

Една здрава и нормална врска се темели на добро познавање на себе и на партнерот со кој сте во партнерски однос. Без разлика на...

Оригинален рецепт за превкусни американски палачинки

Неопходно е: 2 чаши (2 дл) млеко1/2 чаша јогурт1/2 чаша масло1/2 чаша шеќер2,5 чаши брашно1 вреќа прашок за пециво1 нотка сол2 поголеми јајца Подготовка 1 Чекор Одделно...

Подварак со колено и чварки : Само за вистински гурмани! (РЕЦЕПТ, ВИДЕО)

Неопходно е: 1 глава кисела зелка1 лажица маснотии или масло1 голема главица црн лук 1 суво коленомалку свежо месо (од вратот)Ловоров листпиперсмачкана лута пиперка, црвена...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!