дома животен стил Рецепт за домашни „кубети“

Рецепт за домашни „кубети“

1238
0

Кубети, Бејк Ролс, Брускети Марети и слични други брендови кои ги препознаваме и купуваме во маркетите може да најдат совршен домашен супститут.

Приготвувањето на домашни кубети нема да ве чини многу ниту време, ниту пари, а ќе ви даде оригинален и подобар вкус на оние кои ги купувате низ продавниците.

Исто така готвењето е процес во кој ја вложувате својата креативност во мешање на намирниците, вадење на најдоброто од нив, правилно дозирање и добивање на вкусот кој сте го посакувале.

Добриот готвач во суштина е многу креативен ум.

Во продолжение ви откриваме како да приготвите домашни кубети:

Тврд леб

Леб од пред неколку дена е основен материјал во приготвување на кубети. Лебот исечете го на кришки, кои подоцна ќе го исечете на коцки.

Маслиново масло

Тврдиот леб прво попрскајте го малку со вода и со зачини (вегета, бибер, кари – по желба), а потоа врз коцките леб напрскајте неколку капки маслиново масло.

Печење

Коцките леб со зачини и масло ставете ги во рерна на температура од 200 степени и печете ги додека не добијат црвена боја и не станат крцкави.

Сервирање

Кубетите можете да ги сервирате со рендано сирење или доматно пире.

претходниот член,Глобалното затоплување ќе создаде „свет без пеперутки“
Следната статијаНашата ИКОНА на музичката сцена

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде