дома животен стил Погледнете во каков луксуз живеат четворица најбогати луѓе во светот:

Погледнете во каков луксуз живеат четворица најбогати луѓе во светот:

862
0

Ви издвојуваме листа на имот и живеалиште на неколку најбогати луше во светот. Нивниот имот се проценува во милјарди долари:

1. Бил Гејтс, 81 милијарда долари Живее: Медина, Вашингтон

Бил Гејтс (60) поголемиот дел од времето го поминува во неговата вила Медин, Вашингтон, со површина од 66.000 квадратни метри и гледа на езерото Вашингтон.

На Гејтс му беа потребни седум години и 63,2 милиони долари за да се изгради оваа куќа, која е исполнета со многу високо-технолошки карактеристики.

Crazy facts about Bill Gates' $127 million house - Business Insider

2. Џеф Безос, 67 милијарди долари Живее: Медина, Вашингтон

Безос (52), во процесот на градење на својата империја за електронска трговија, собра огромна количина на недвижнини со текот на годините, со што го освои на 26-то место на листата на најголеми сопственици на земјиште во Америка, минатата година.

Во однос на живеалиштата, тој има ранч од 165.000 хектари во Западен Тексас, крајбрежна куќа во државата Вашингтон, три поврзани апартмани во кулата на век на Менхетн и имот на Беверли Хилс од 12.000 квадратни метри што го прави сосед на Том Круз и Форбс.

Неговиот дом во Медина, Вашингтон, близу седиштето на Амазон, има 5,35 хектари и простор за живеење околу 29 000 квадратни метри. Настрана од главниот дом, има и куќа за чувари и чаршија од 4500 квадратни метри на езерото Вашингтон.

Jeff Bezos Buys the $10 Million House Next Door - Variety

3. Ворен Бафет, 65,5 милијарди долари Живее: Омаха, Небраска

Иако најмудриот инвеститор на земјата има повеќе инвестиции во недвижнини, г-дин Бафет (86) е познат по тоа што живее понизно. Неговиот дом е во еден агол во Омаха, Небраска, што го купи во 1958 година за 31.500 долари. Г-дин Бафет живее оттогаш таму. Куќата, првично е изградена во 1921 година, а претрпе неколку проширувања за да стане пријатна куќа од 6.500 квадратни метри за човек кој има нето вредност од над 65,5 милијарди долари.

How frugal billionaire Warren Buffett spends $67.6 billion net worth -  Business Insider

4. Марк Цукерберг Ворт: 55,5 милијарди долари Живее: Пало Алто, Калифорнија

Најмладиот најбогат претприемач го допира најголемиот дел од своето богатство во училиштата, здравството и другите филантропии. Неговото портфолио на недвижнини го вклучува неговиот дом во Пало Алто и земјиште со површина од 9,9 милиони во близина на паркот Долорес во Сан Франциско.

Марк Цукерберг (32), ја купи својата прва куќа во стил Занаетчиски дом од 5000 квадратни метри во Пало Алто во 2011 година за 7 милиони долари. Скрши четири од куќите што го опкружуваат неговиот дом во следните години за околу 43,8 милиони долари за подобро да ја чува својата приватност. Но, неговиот план за уривање и обнова на овие четири домови е закочен во моментот.

10 photos of Facebook CEO, Mark Zuckerberg's California Home

Извор: Mansionglobal.com