Има скоро две децении откако приказната за “Матрикс” заврши во 2003 година “The Matrix Reloaded” и “The Matrix Revolutions”.

Во меѓу време креаторите на Матрикс браќата Вачовски продолжија да создаваат секакви фасцинантни проекти во нивниот сингл креативен глас, од Speed Racer (2008) до Cloud Atlas (2012).
Ќе биде интересно да се види уште еднаш нивната сајбер-панк сага сите овие години подоцна во Матрикс 4 со оригинални sвезди Кеану Ривс и Кери-Ен Мос назад пред камерата.

-Никогаш не ни помислив дека ке се случи продолжение на Матрикс, изјави Кери-Ен Мос за американските медиуми. Таа ја имаше главната женска улога во филмот, Тринити.

Сеуште нема информации дали и Лоренс Фишборн ќе се врати во приказната.

Филмот е најавен да излезе 2021 година. Со нетрпение го очекуваме.

Извор: mia.mk