Поминуваме повеќе време во затворено и на Интернет. Но, неодамнешните студии укажуваат дека природата може да им помогне на нашите мозоци и тела да останат здрави.

Јас бев буден патувач цел живот. Од времето кога првпат се капев на ранецот и се упатив во планините на Сиера Невада, бев зависен од искуството, сакајќи да го разведам умот и да ми се чинеше како да се чувствувам по природа и ми помогна да се чувствувам повеќе заземјено и мирно.

Но, и покрај тоа што отсекогаш сум верувал дека пешачењето по природа има многу психолошки придобивки, никогаш немав многу наука да ме поддржат … до сега, тоа е. Научниците почнуваат да наоѓаат докази дека постоењето на природата има големо влијание врз нашите мозоци и нашето однесување, помагајќи ни да ги намалиме анксиозноста, ракувањето и стресот и да го зголемиме нашиот капацитет за внимание, креативност и нашата способност да се поврземе со други луѓе.

Луѓето дискутираат за нивните длабоки искуства во природата во последните неколку 100 години – од Торо до Џон Муир до многу други писатели“, вели истражувачот Дејвид Страјер, од Универзитетот во Јута. „Сега гледаме промени во мозокот и промени во телото кои сугерираат дека сме физички и психички поздрави кога комуницираме со природата“.

Да се биде во природа го намалува стресот.

Природата ве прави посреќни и поохрабрени.

Природата го олеснува заморот од вниманието и ја зголемува креативноста.

Природата ве тера да се „чувствувате поживи“.

Извор : Greater Good Magazine ;

претходниот член,Владата ќе го усовршува наставниот модел преку средби со Делегација на средношколци
Следната статијаМакедонија тече кај Преспанско езеро

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде