Ова јадење не дебелее, бидејќи има околу 200 калории. Во исто време, тоа ви дава сила да издржите напорен ден.

Компоненти:

4 лажици пaлента по човек
2 децилитри вода
половина моцарела
малку сол


Подготовка:

Пaлента се готви многу лесно. Истурете чаша вода во малку подлабока шерпа, односно две децилитри вода и лажичка сол. Кога малку ќе се загрее, додадете четири лажици палента. Тоа е доза за едно лице. Се меша постојано.

Овој појадок се подготвува за пет минути.


Палентата ќе зоврие брзо и не смее да гори. Штом се згусне – крајот е близу и плочата за готвење може да се исклучи. Кога ќе стане густа како пирето, шерпата се вади од плочата за готвење и палентата се истура во чинијата од која ќе се јаде.

Посипете парчиња моцарела со палента. Може да се користи и фета или друго сирење.

Палента е одлично гарнир со гулаш и рамномерно. Ако се готви погуста, може да се исече на коцки и кратко да се пржи во тава.

Извор: novosti.rs

претходниот член,Црква во која никој не се венчава и крсти, причината е ужасна
Следната статијаДУИ поставува услов премиерот на Македонија да е Албанец за да бидат дел од владиниот состав

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде