Барате брз и лесен рецепт за вегански кари? Пробајте го нашиот тајландски зелен кари со пушено тофу и многу крцкав зеленчук, се подготвува за 25 минути и е нискокалоричен.

  • Овој рецепт е без глутен според индустриските стандарди
    Ова е вегански рецепт за кари. Проверете ги етикетите на кари паста бидејќи некои содржат суви ракчиња и / или сос од риба.

ЧЕКОР 1

Ставете го оризот (Јасмин) во тава со 480мл вода и малку сол. Оставете да зоврие, намалете го огнот на ниско ниво, ставете го капакот и оставете го да врие тивко 10 минути, а потоа оставете го оризот на пареа уште 10 минути. Размешкајте ги со вилушка непосредно пред сервирањето.

ЧЕКОР 2

Ставете го пушениот тофу во сад со масло, па гответе го во нелеплива тава за пржење 1-2 минути од секоја страна додека не потемне, а потоа извадете го.

ЧЕКОР 3

Додадете кари паста и кокосово млеко во тавата и варете 5 минути додека не се згуснат малку. Вратете го тофуто заедно со пченка (бебе пченка) и боранијата и оставете да врие 5 минути додека не омекне зеленчукот.

ЧЕКОР 4

Промешајте сок од лимета и коријандер низ карито, а потоа послужете го со оризот.

Нутритивни информации: