дома животен стил Задолжителни намирници на дневно мени: Содржат антиканцерогени молекули, помага во заштита на...

Задолжителни намирници на дневно мени: Содржат антиканцерогени молекули, помага во заштита на мозок, аларгии, вид, дијабетис и аутизам

821
0

Поради нивните антиканцерогени молекули, тие треба да се јадат секој ден!

Кељ, зелка, брокула, карфиол, кинеска зелка, репа, лисја од репка и лисја од синап содржат сулфорафан и индол-3 карбиноли, силни антиканцерогени молекули кои спречуваат преканцерозни клетки да се развијат во малигни тумори. Тие, исто така, промовираат апоптоза (самоубиство) на малигни клетки и блокираат ангиогенеза (раст на тумор).

За зелките обично се знае дека спречуваат оштетување на ДНК и докажано е дека го запираат ширењето на рак (блок ангиогенеза), предизвикуваат одбрана од патогени и загадувачи, помагаат во спречување на лимфом, зајакнување на ензимите за детоксикација на црниот дроб и делуваат врз клетките на рак на дојка и го намалуваат ризикот од прогресија рак на простата.

Соединението за кое се смета дека е одговорно за овие својства е токму сулфорафан и се произведува скоро исклучиво во зелки.

Овие намирници е најдобро да се јадам свежи или со мала терминчка обработеност. Со нив можете да направите превкусни салати, супи и додатоци во стандардните оброци.

Покрај борбата против ракот, помага во заштита на мозокот, видот, ги ублажува алергиите, помага при дијабетес тип 2, а неодамна се покажа како успешна терапија за аутизам.

Извор: Zivim.gloria.hr

претходниот член,ПОТРЕСНО ВИДЕО: Платеник кој се бори од страна на Азербејџан се снима како моли за помош додека околу него паѓаат гранати
Следната статијаНа повидок нови рестриктивни мерки, викендов ќе ги соопшти Комисијата за заразни болести

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде