Прекумерната употреба на осветлувачи за коса може да ви наштети. Покрај уништувањето на вашата коса, разни хемикалии, исто така, можат да предизвикаат алергиски реакции кај поединци.

Ако страдате од посветла коса, една храна може да ви помогне да стигнете таму природно. Станува збор за лимета .

Лиметата е богата со антиоксиданти, помага во отстранување на вишокот масло од косата, ја прави сјајна и ја осветлува косата.

Во сад со загреана вода, додадете две лажички мед, две лажички јаболков оцет и сок од половина лимета . Добро промешајте и оставете да се излади неколку минути.

Откако ќе се излади, нанесете на влажна коса. Масирајте ја косата, оставете да делува 20 минути, а потоа исплакнете.

Извор : Dnevno hr ;