Овошјето е еден од најдобрите природни извори на шеќер, но не целата овошна храна содржи иста количина шеќер.

Природниот шеќер (како фруктоза) е секако подобар од вештачкиот шеќер, но ако обрнете внимание на внесот на калории, лесно би можеле да го елиминирате овошјето од вашата диета. Наместо тоа, препуштете се на следниве 5 овошни јадења кои се богати со хранливи материи со многу мала содржина на шеќер.

Авокадо

Авокадото веројатно не е меѓу првите намирници што ми паѓаат на ум кога некој ќе спомне овошје, но цело авокадо содржат само 1 грам шеќер! Покрај тоа, тоа содржи огромни количини на здрави масти кои ќе ве одржат целосно сити долго време.

Брусница

Една чаша свежи брусница содржи само 4 грама шеќер.

Малина

Чаша со една од вашите омилени состојки за пијалок содржи само 5 грама шеќер. Како бонус, ќе добиете многу растителни влакна, па малините многу лесно ќе ве заситат.

Капини

Со само 7 грама шеќер по чаша, по капините не постои страв од подоцнежното брзање за слатки.

Јагоди

Една чаша свежи јагоди содржи околу 7 грама шеќер и дури 85 мг витамин Ц, што е повеќе од препорачаната дневна количина.

Извор: Novosti.rs