Овој месец се појавува ослободување на Тенет и – конечно – рестартирање на Мулан, заедно со биопик на Глорија Штајнем и готски трилер.

Tenet

Ако кој било филм ќе ги искушува толпите назад во кината, тоа е „Тене“ на Кристофер Нолан, блокбастер со научно-фантастика што го троши мозокот со висок концепт и поголем буџет. Џон Дејвид Вашингтон глуми како таен агент кој учи за мистериозно оружје што се движи наназад низ времето, а потоа се упатува во мисија да го најде човекот одговорен, садистички украински продавач на оружје што го игра Кенет Брангаг. Тенет е филм на Бонд што стиска назад кон иднината 2 и Edge of Tomorrow во последниот чин. После шест месеци, без нови филмови во кината, добро е да се види филм толку преполн со егзотични локации, прекрасни костуми, пукања и експлозии што ќе добиете забава во вредност од шест месеци за два и пол часа.

MНа општо ослободување сега, и во САД и Русија на 3 септември
Мулан уште (кредит: Дизни

Mulan

Дали некогаш постоел подолг јаз помеѓу премиерата на филмот и нејзиното општо објавување? Мулан ја имаше својата гала црвен тепих во Лос Анџелес на 9 март, но тогаш … добро, сите знаеме што се случи следно. Неговото објавување беше одложено и повторно одложено, а сега конечно римејк за акција во живо на Ники Каро на цртаниот филм од 1998 година се прикажува на Дизни Плус за премија. Willе се спушти во историјата како прв голем филм што ќе се најде директно на новиот канал за стриминг на компанијата, но срам е што нема да биде на големото платно. Судејќи според приколките, Мулан ќе има огромни борбени сцени и спектакуларни планински предели, бидејќи кинеската девојка (Лифеи Лиу) преправена како маж се докажува себеси во војската на царот.

На Дизни + од 4 септември

I’m thinking about ending things

Како млада жена која вози со своето ново момче на фармата во сопственост на неговата вознемирувачки чиперка мајка (Тони Колет) и татко (Дејвид Тевлис), само да се најде себеси како се лизга напред и назад низ времето и во и надвор од реалноста. Адаптиран од психолошкиот хорор роман на Иин Рид, филмот е скриптен и режиран од Чарли Кауфман, писателот на Вечното сонце на беспрекорен ум и да се биде Џон Малкович, така што може да очекувате надреализам со низок клуч и болна егзистенцијална ангажираност. Она што друго може да очекувате е мистерија, иако ИндиВир ветува дека „исклучок и повеќе комедијална визија на Кауфман е студија за осаменост, растурена приказна и сопственото патување за пребарување на писателот / режисерот низ неговата кариера“.

На Нетфликс од 4 септември

The king’s man

Метју Вон ги следи неговите две комедија-трилери на „Бонд-измама“ на Кингсман со триумфирање поставени за време на Првата светска војна. Кабала од најжестоките криминалци и тирани во светот (вклучувајќи го и прекрасно брадестиот Рис Ифанс), планира да профитира од глобалниот хаос, така што еден аристократ (Ралф Фиенес) и неговиот штитеник (Харис Дикинсон) поставија своја интелигентно прилагодена интелигенција агенција. Со оглед на тоа дека Фиенс играше супер-шпион со пин-шпион во „Avengers“ (британскиот со Ума Турман, не Марвел), како и шеф на Тајната служба во последните филмови на Бонд, тој треба да знае што прави. На Артертон, Стенли Тучи, Метју Гуди и Хунсу му се придружуваат за кавалерија на мечеви, експлозии иако не толку колку што има во претходните ромби на Кингсман. „Тонечно е многу порано“, рече Артертн за Симон Мајо за радио Би-Би-Си. „Има вистинска тежина. Тоа е малку посериозно во тон “.

Објавен на 16 септември во Велика Британија, Ирска и Франција; 17 септември во Германија, Данска и Италија; и 18 септември во САД и Тајван

About Endlessness

Секој што видел Песни од Втор кат ќе знае дека Рој Андерсон е во Шведска, мајстор на киното на мрачно смешни, апсурдни и некако длабоки вињети. Неговите филмови се како компилации на депресивни скици на Монти Пајтон, во кои груби, зомби-бледо Швеѓани ги третираат најбизарните ситуации како да се кршливо банални. За Бескрајноста е уште една „збирка трагикомична маса која открива големи вистини за секојдневната борба за среќа на човештвото“, вели Дејвид во „Малите бели лаги“. Но, овде Андерсон „се пробива низ сјајот на вештачката важност со многу реални и влијаат на емоциите и … успева да постигне скоро Зен совршенство“.

Објавен на 3 септември во Данска, 17 септември во Германија и 18 септември во САД

The Glorias

Животот и работата на Глорија Штајнам се премногу за една актерка. Веќе годинава, возбудливиот активист и новинар го игра Роуз Бирн во серијалот „Г-ѓа Америка“. И сега, во амбициозен биопик режиран од Џули Тејмор (Фрида, низ целиот универзум), таа е отелотворена во различни возрасти од Џулијан Мур, Алисија Викандер, Лулу Вилсон и Рајан Кира Амстронг. Постојат дури и фантастични секвенци во кои различните Глорија се среќаваат и разговараат за нивните децении учење и кампањи. Комплексниот резултат, вели Тим Гриерсон во Скрин Интернешнл, е „претерано внимателен портрет“ кој го истражува и „феминистичкиот писател што наметнува културен статус [и] нејзината хуманост од месо и крв“. Фусноти за филмските тривијални страни: Чекорновата Стеинам е Кристијан Бејл.

На премиерот Амазон во САД и Канада од 30 септември
Белата немири уште (кредит: Бела немири / Сил Шелтон)

White Riot

Белите британски рок-старѕвезди можеби ги имаа нанесено нивните идеи од црните музичари, но тоа не ги спречи Дејвид Боуви, Род Стјуарт и Ерик Клептон да плукаат антиимигрантска реторика во 1976 година, во време кога фашистичкиот Национален фронт беше на марш. Како одговор на тоа, протестното движење именувано „Рок против расизмот“ се роди во источен Лондон, и растеше од печатење до организирање на фестивал на панк и реге со претставата „Судирот“ во 1978 година. Рубика Шах разделува нови интервјуа со архиви снимки за да направи документарен филм како енергизиран и конфронтиран како нејзин предмет. Алистер Харкнес од Шкотланѓанецот вели дека овој „заслепувачки, многу забавен“ филм е „за жал, како релевантен денес, како што беше тогаш“.

Објавен на 17 септември во Велика Британија и Холандија
Кајлионер уште (кредит: Фокус карактеристики)

Kajillionaire

Капитен на криминал со разлика – добро, доста разлики – Кајлионер е прва непоразен, но срдечна комедија од Миранда јули (Јас и ти и сите што знаеме, иднината) во скоро една деценија. Еван Рејчел Вуд игра дваесет и нешто што се воспитани од нејзините родители (Ричард и Дебра Винџер) за да биде мамец со полувреме во Лос Анџелес. Како и семејствата во Паразит и Шоплифт, триото ги посветува своите денови на мамење и крадење, но сепак е заглавено во сиромаштија. Работите се менуваат кога жената ќе направи нова пријателка (Иниана Родригез). „Нивната врска се гради, на прекрасно обиколен пат, на една од најголемите романси во историјата на киното“, вели Пит Дебруж во „Вариет“, „иако можеби само необични страни што се идентификуваат како обожаватели на Миранда Џули ќе го признаат како таков“.

Објавен на 18 септември во САД, 30 септември во Франција и 9 октомври во Велика Британија

Антонио Кампос го спакува готскиот трилер на трескави дрва во задните дрва со најубавите екипи на годината. Адаптиран од наградуваниот роман на Доналд Реј Полок, „ѓаволот цело време“ го прикажува злосторството и корупцијата во мала верска заедница во Ноктемстиф, Охајо (да, тоа е вистинско место) помеѓу Втората светска војна и војната во Виетнам. Том Холанд е нечистотија младост која се наметнува кон насилство, asonејсон Кларк е граблив фотограф, Рајли Кеу е кралица за убавина која му станува седмица, Себастијан Стан е искривен шериф, а во микс се и Миа Васиковска и Бил Скарсгард . Но, претставата што може да ги натера луѓето да зборуваат е Роберт – „Бетмен“, од око на Патинсон. „Постојат одредени претстави каде што речиси се чувствува како сопственост“, вели Кампос, „и мислам дека ова е една од тие претстави“.

На Нетфликс од 16 септември

Извор :BBC;